93,586
85,503
210

Ali Babacan'dan casusluk iddialarına yanıt

...
Politika

Ali Babacan'dan casusluk iddialarına yanıt

Babacan, DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan'ın casusluk iddiasıyla gözaltına alınmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Metin Gürcan'ın uzmanlık alanının dış politika ve güvenlik olduğunu ifade eden Babacan, "Metin Gürcan Bey partimizin kurucu üyelerinden birisi. Metin Gürcan Bey partimizin kurucu üyelerinden birisi. Uzmanlık alanı dış siyaset ve dış güvenlik. Metin Beyefendi, partimiz kurulmadan evvel de o işi yapıyordu. 

Televizyonlarda yorum, talep üzerine analiz yapma. Yaptığı iş buydu. Bildiğimiz kadarıyla Metin Bey'in rastgele devlet sırrında bilinmeyen bilgiye erişme, ulaşma imkanı yok. Zira devlette çalışmıyor. Kendisi bu sıkıntılarda en sert çıkışı yapan isim. Belki de birilerinin rahatını, huzurunu kaçırıyordur." ifadelerini kullandı. "Dosyanın henüz içeriğini bilmiyoruz. Bahsettiğiniz bilgiler bugün anladığım kadarıyla emniyet ve savcılıktaki ifadelerden. Ben henüz detaylı okumadım diyen Babacan, şu ifadeleri kullandı: Hukukçu arkadaşlarımız konuyu yakından takip ediyor. Her alanda uzmanlaşmış hukukçu arkadaşlarımız var. 

Ceza hukukçularımız, anayasa hukukçularımız var. Web sitesinden istekli hukukçu olmak için 2 bin müracaat var. Soruşturma kapalı olduğu için ortaya çıkan bilgiler fotoğrafın tümünü göstermiyordur. Avukatlarımız inceleyecek ki, resmin tümünü görüp bir kanaat oluşturalım. Ben hukuken yakın takipteyiz, tüzel dayanak olarak Metin Bey e sonuna kadar dayanak veririz, zira masuniyet karinesi var. Şayet bu siyasi bir operasyonu ise o vakit da bu cins operasyon bize işlemez, DEVA takımlarını korkutmaz, yolumuza devam ediyoruz dedim. Gizli soruşturma dosyasıyla ilgili bir miktar daha bilgi geldikten sonra görüşümüzü açıklayabiliriz." "Bizim parti içi genelge ile 4 danışmanımız var ama Metin Bey o arkadaşlardan değil. 

METİN BEYEFENDİ DANIŞMANIMIZ DEĞİL 

Bizim parti içi genelge ile 4 danışmanımız var fakat Metin Beyefendi o arkadaşlardan değil. Fakat Metin Beyefendi raporlarıyla bize dayanak veriyor ve ben de istifade ediyorum. Bizde çalışan herkes gönüllüdür. Konunun detaylarını öğrendikten sonra siyasi değerlendirmeyi partimizin yetkili organlarıyla kuşkusuz yaparız. Evraka hakim olmadan bir şey söylememiz çok güç. Biz siyasi içerikli konularda arkadaşlarımızın sonuna kadar yanında dururuz; ancak hukukun üstünlüğüne hürmetimiz var. Bağımsız ve tarafsız olarak yargı sürecinin işlemesi önemlidir. Savcılık sürecini şu anda izliyoruz.