25,216
24,498
207

Kuzey Kore'den kaçan casus: Suikast timi kurduk

...
Dünya

Kuzey Kore'den kaçan casus: Suikast timi kurduk

Kuzey Kore'ye karşı hem ABD ile askeri ittifak hem de propaganda savaşı yürüten Güney Kore'den yine düşman kardeşinden firar etmiş bir yetkilinin Pyongyang yönetimiyle ilgili korku salan beyanları servis edildi. Güney Kore tarafından gerçek adının saklanarak Kim Kuk-song diye takdim edilen, 2014'te Kuzey Kore'den Seul'e kaçarak Güney Kore istihbarat servisleri için çalıştığı belirtilen eski Kuzey Koreli üst düzey casus, Britanya'da kamusal yayın kuruluşu BBC'ye konuştu. 

BBC, eski Kuzey Koreli istihbaratçı albayın, büyük bir yayın kuruluşuna mülakat veren Pyongyang'ın ilk üst düzey askeri yetkilisi olduğunu belirtti. Drugs, arms, and terror: A high-profile defector on Kim's North Korea "Uyuşturucu, silah ve terör: Taraf değiştiren bir üst düzeyin gözünden Kim'in Kuzey Kore'sinin portresi" başlığıyla yayımlanan mülakatı vermeye uzun pazarlıkların ardından kabul eden ve BBC'nin kameraları karşısına siyah gözlüklerle çıkan Kim Kuk-song, 'Yüce Lider'in gözleri, kulakları ve beyni' diye nitelediği Kuzey Kore istihbarat servislerinin en üst düzey rütbelerine yükselmek için 30 yıl çalıştığını anlattı. Bu 30 yıl boyunca "Pyonyang'ın sırlarını saklarken muhalifleri öldürmek için suikastçılar gönderdiğini, devrimci fonlar için para bulmak amacıyla yasadışı uyuşturucu laboratuvarları kurduğunu" öne sürdü. 

Kendisini "Kızılların en kızılı" , "komünist bir memur" diye niteleyen eski casus, Kim Jong-un 'un 17 Aralık 2011'de Yüce Lider statüsünü devralarak başına geçtiği Pyongyang yönetiminin çaresizce nakit para ihtiyacı içinde olduğunu ve bu yüzden Ortadoğu ve Afrika'da uyuşturucudan silah satışına dek bütün araçları kullandığını iddia etti. Kuzey Kore'nin en üst istihbarat biriminde çalıştığı son yılları Kim Jong-un'un iktidarının ilk yıllarına denk gelen eski casus, Kim'in gençliğinde kendisini "savaşçı" olarak kanıtlamaya çok hevesli olduğunu, Kim'in babası tarafından iktidara hazırlandığı döneme denk gelen 2009'da Keşif Genel Bürosu kurulduğunu, başına lider Kim'in en güvendiği yetkililerden biri olmaya devam eden Kim Yong-chol 'un getirildiğini aktardı. Mayıs 2009'da komuta zincirinin tepesinden Güney'e sığınan eski bir Kuzey Koreli yetkiliyi öldürmek için "terör görev gücü" oluşturulması emrinin geldiğini söyleyen eski casus "Bu, Kim Jong-un için yüce lideri (babasını) tatmin etmek için yapılmış bir hareketti. 

Hwang Jang-yop'a gizlice suikast düzenlemek için bir 'terör gücü' kuruldu. Çalışmayı bizzat ben yönettim ve yürüttüm" dedi. BBC bununla ilgili şöyle bir arka plan çizdi: "Hwang Jang-yop bir zamanlar ülkenin en güçlü yetkililerinden, Kuzey Kore politikasının kilit mimarlarından biriydi. 1997'de Güney'e ilticası asla affedilmedi. Seul'deyken rejimi şiddetle eleştirmesi üzerine Kim ailesi intikam almak istedi. Ancak suikast girişimi başarısız oldu. İki Kuzey Koreli binbaşı, komplo nedeniyle hala Seul'de 10 yıl hapis cezalarını çekiyor. Pyongyang ise her zaman rolünü reddettiği suikast girişimini Güney Kore'nin düzenlediğini iddia etti." 'Yüce Lider'in doğrudan onayı olmadan yapılamaz' "Kuzey Kore'de terörizm, Kim Jong-il ve Kim Jong-un'un en yüksek itibarını koruyan siyasi bir araçtır.