93,586
85,503
210

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı başladı

...
Politika

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı başladı

Bakan Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı için NATO ATTA Kongre Merkezine geldi. Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun temsil ettiği toplantı öncesinde hem NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg hem de ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna'ya karşı güç kullanmaması konusunda Rusya'yı uyardı. Stoltenberg açıklamasında, Bugün, Rusya'nın Ukrayna sınırlarına yakın yaptığı askeri yığınağı ele alacağız. Rusya'yı şeffaf olmaya, gerilimi azaltmaya ve tansiyonu düşürmeye çağırıyoruz dedi. 

Belarus ile NATO müttefikleri Polonya, Letonya ve Litvanya arasındaki sınırdaki rahatsız edici gelişmelerin de masaya yatırılacağını kaydeden Stoltenberg, NATO, Lukaşenko rejiminin savunmasız insanları komşu ülkelere baskı yapmak için kullanmasını kınıyoruz şeklinde konuştu. Stoltenberg, Son olarak NATO'nun silahların kontrolü, silahsızlanma ve nükleer silahların yayılmasını önleme yaklaşımını nasıl canlandırabileceğini tartışacağız. Bu hepimizi daha güvenli kılacak ifadelerini kullandı. 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Riga'daki NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı başladı. Bugünkü oturumlarda, 2022 Madrid Zirvesine giden süreçte NATO İttifakı'nın yeni Stratejik Konseptine ve Avrupa-Atlantik coğrafyasındaki sınamalara dair görüşlerimizi paylaşacağız ifadelerine yer verdi.