30,709
26,461
203

Pucca'nın sosyal medya paylaşımına hapis istemi

...
Magazin

Pucca'nın sosyal medya paylaşımına hapis istemi

'Pucca" ismiyle tanınan sosyal medya fenomeni Pınar Yıldırım hakkında twitter paylaşımı nedeniyle "halkın bir kesimini cinsiyet farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçundan 1 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi. Sosyal medya paylaşımı nedeniyle gözaltına alınan ve serbest bırakılan "Pucca" takma isimli sosyal medya fenomeni Pınar Yıldırım hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı. 

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Pınar Yıldırım'ın twitter adlı sosyal paylaşım sitesi aracılığıyla " PuCCaa" isimli hesabından 19 Temmuz 2020 tarihinde "O kadar eşcinselli dizi izledim, film üstüne film bitirdim yok yok yok! Hala erkek denen aşağılık, karaktersiz cinsiyetten hoşlanmıyorum şeklindeki ifade kullandığına yer verildi. "şeklinde paylaşım yaptığı anlatıldı. 

Pucca' olarak bilinen Yıldırım'ın ifadesinde soruşturmaya konu paylaşımı kendisinin yaptığını, o dönem eski eşi Osman Karagöz ile evli olduğunu, eski eşinin Twitter isimli sosyal medya sitesinde kendisini kastederek sabahtan akşama kadar eşcinselli film izliyor' diye bir paylaşım yaptığını söylediğine yer verildi. O dönemde tweetin tepki almadığını söyleyen Yıldırım, paylaşımdan yanlış bir çıkarım yapıldığını, suç işleme kastının olmadığını belirterek suçlamayı kabul etmedi. 

1 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ 

Savcılık Pınar Yıldırım'ın soruşturma konusu paylaşımı aşağılama kastıyla yaptığının anlaşıldığını belirterek, halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama suçundan 6 aydan 1 yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını talep etti. İddianame gönderildiği mahkemece kabul edilirse Yıldırım'ın yargılanmasına başlanacak.